Paskelbta

Populiariausios stogo dangos Lietuvoje

stogo dangaKeliaujant per Lietuvą stebiu namus ir jų stogus. Susidaro labai margas stogų vaizdas, nes kiekvienas namo šeimininkas nori, kad jo stogas būtų unikalus ir kitoks. Ar tai gerai? Tiksliai nežinau, bet Europoje yra šiek tiek kitaip.

Keliaudami per Europą matome, kad ten ištisi namų kvartalai dengiami ne tik to paties stogo danga, bet ir net ta pačia spalva. Jei molinės čerpės, tai visas miestelis uždengtas ta pačia danga ir spalva. Jei akmeninė stogo danga, tai visas miestelis uždengtas tomis pačiomis plokštelėmis. Įsivaizduoju, kaip ten sunku pardavėjams įvesti naują stogo dangos produktą.

Toks vienodas vaizdas turi savo pliusų ir minusų. Pliusai- miestai, miesteliai, rajonai ar kvartalai su savo namų stogo dangomis atrodo vizualiai išbaigti, nėra kičo. Minusai- stogai atrodo nuobodžiai, bet man tai labai mažas minusas.

Bet grįžkime į Lietuvą, kur lietus lyja. Juk straipsnio pavadinimas apie Lietuvos stogus. Pas mus visi dedasi įvairiausias stogo dangas, mūsų gatvės kaip Velykinis margutis, nes kiekvieno namo ne tik skirtingas stogo dangos tipas, bet ir spalva. Išimtis yra kvartaluose, kuriuos stato statybinės organizacijos. Jos stogo dangas perka vienodo tipo ne tik dėl vizualinių sprendimų, bet ir dėl geresnės kainos.

Pagal populiarumą išskirčiau šiuos stogo dangos tipus mažėjančia tvarka:

  1. Asbestinis šiferis. Tai seni stogai kuriuos reikia keisti.
  2. Plieninė stogo danga, dar kitaip vadinama: „ranila“, „plieninė čerpė“ ar panašiai
  3. Be asbestinis šiferis. Naujos kartos šiferis be asbesto.
  4. Molinės ir betoninės čerpės. Šios stogo dangos populiariausios pajūrio srityje.
  5. Prilydomos horizontalios stogo dangos. Šios dangos populiariausios ant naujos statybos namų. Nesenai jos atėjo į madą.

Žinoma aš galiu būti neteisus, nes realios statistikos aš nedariau. Čia aprašiau tik savo nuomonę. Tiesiog keliaudamas daug stebiu stogus ir susidarau savo subjektyvia nuomone.

Lietuvoje dažnai pastebiu kičinių stogų sprendimų, kai namo šeimininkas nori padaryti namo stogą įspūdingesni už savo kaimyno namą. Tai ypač matosi ant namų statytų 1990-1998 metais.

O pabaigai pasidalinsiu savo įspūdžiu apie dabartį. Matau, kad mūsų Lietuvos žmonės subrendo ir dabar stogus užsakinėdami kreipia dėmesį ne į išskirtinumą, bet į kokybę.