Paskelbta

Individuali veikla – ką turi žinoti dirbantys savarankiškai

ivNors valstybinės mokesčių inspekcijos portale yra daug informacijos apie savarankiškos veiklos vykdymą, vis tiek atsiranda daug žmonių, kuriems ta informacija yra sunkiai apdorojama. Savarankiška veikla reiškia, kad asmuo, nepriklausomai nuo kitų, pats vykdo komercinę veiklą, bando uždirbti pinigus pats. Tokie asmenys laikomi savarankiškai dirbančiais, bet jiems nėra taikomos tokios pačios privilegijos, kaip dirbantiems pagal darbo sutartį. Individuali veikla pasižymi tuo, kad asmuo savarankiškai sprendžia darbo apimties klausimus, pats priima sprendimus, pats moka mokesčius. Tad, tokie asmenys ne visada gauna reguliarias pajamas – per vieną mėnesį gali uždirbti vieną, o kitą mėnesį – kitą sumą. Būtent todėl tokiems asmenims sunkiau gauti kažkokias paslaugas ar prekes, už kurias būtų galima atsikaityti kas mėnesį mokant vienodas įmokas.

Individualios veiklos pažyma dar negarantuoja, kad asmuo galės pasinaudoti lizingo paslaugomis. Tai garantuoti gali tik stabilios pajamos, kurios kas mėnesį turi būti daugmaž vienodos. Kaip bebūtų, savarankiškai dirbantys dažniausiai daro didžiulę klaidą, kuomet mokesčius sumoka tik vieną kartą per metus. Tokiais atvejais, paslaugų teikėjai pajamas mato tik po to, kai asmuo jas deklaruoja. Tad, jeigu jūs ateityje planuojate kažką pirkti išsimokėtinai, tai vykdant individualią veiklą, jums rekomenduojama avansu mokėti GPM bei VSD mokesčius. Jūs mėnesio mokesčius gali pasiskaičiuoti patys – pagal gaunamas pajamas bei išlaidas.

Itin svarbu pabrėžti, kad jeigu avansu sumokėtos VSD įmokos bus didesnės nei visa mokėtina VSD įmokų suma, tai permokėtų mokesčių SODRA negrąžins. GPM permokos yra grąžinamos įprasta tvarka. Tad, jeigu jūs kiekvieną mėnesį gaunate daugmaž vienodą sumą, tai kiekvieną mėnesį siūloma mokėti vienodą VSD bei GPM įmokų sumą, tik keliais eurais mažiau, nes geriau jau nesumokėti, negu permokėti.

Besiruošiantys užsiimti savarankiška veikla turėtų kruopščiai pasidomėti įmokų mokėjimo tvarka, nes vis dėlto – kai kuriais atvejais privalomo sveikatos draudimo įmokos turi būti mokamos kas mėnesį, o ne kartą per metus. Kada atsiranda prievolė PSD mokėti kas mėnesį? – jeigu jūs nesate drausti sveikatos draudimu, tai vykdant individualią veiklą, jums teks draustis privalomai ir tada kas mėnesį turėsite tą mokestį sumokėti.