Paskelbta

Kaip teisingai pasirinkti apšvietimą?

apšvietimasApšvietimas yra vienas iš svarbiausių elementų bet kuriuose namuose. Nestandartinėje vietoje įmontuotas šviestuvas gali ne tik aprūpinti šviesa, bet ir papuošti namus, atkreipdamas dėmesį į svarbiausias interjero detales.

Renkantis šviestuvus svarbu žinoti erdvių ir baldų išplanavimą. Daugiau šviesos turėtų būti skaitymo, darbo kambariuose, virtuvėje, mažiau – koridoriuje ir miegamajame. Naujos technologijos, pavyzdžiui, LED sistemos, leidžia maksimaliai sumažinti šviestuvo dydį ir neprarasti šviesos srauto net jeigu šviestuvai bus paslėpti lubose, sienose ar grindyse.

Pagal Richard Kelly, kuris yra laikomas apšvietimo dizaino pradininku, šviesa skirstoma į tris rūšis: bendrąją, akcentinę arba kryptinę ir dekoratyvinę. Bendroji šviesa primena debesuotos dienos šviesą, jai sukurti ir naudojamos dienos šviesos lempos. Ji labiausiai tinka darbo zonoms, vaikų žaidimų kambaryje. Akcentinė arba kryptinė šviesa teikia informaciją apie tai, kurios patalpos vietos yra svarbiausios. Naudojami taškiniai šviesos šaltiniai, dažniausiai, halogeninės, metalohalogeninės arba LED lempos. Ji reikalinga norint sukurti atmosferą svetainėje, kartais miegamajame. Dekoratyvinė šviesa – neryški, subtili. Tai šviesa, kuri pati yra informacija.

Kita erdvė – kitas apšvietimas

Pasak vienos šviestuvų įmonės atstovo Juozo Grudzinsko, rasti bendrai pritaikomą apšvietimo scenarijų praktiškai neįmanoma, nes kiekviena erdvė yra labai skirtinga. Tačiau paprastai lietuviai nelinkę rizikuoti ir namams apšviesti renkasi skandinavišką stilių, drąsesni perka italų ir ispanų gamintojų šviestuvus.

„Šių šalių gamintojų šviestuvų stiklo kokybė yra pati aukščiausia. Be abejo, klasika visada išlieka klasika ir čia pokyčių būna mažai. Tiesiog galima pritaikyti tokio tipo šviestuvą, kuris bus ir gražus akcentas, ir tolygiai apšvies erdvę. Norint netiesiogiai apšviesti erdvę galima naudoti LED šviesos diodų juostelės arba nišose paslėptas liuminescencines lempas“, – pasakojo specialistas.

Vonios kambaryje jis patarė negailėti ryškių ir stiprių šviesų, tačiau atkreipti dėmesį, kad jos nekeistų erdvėje esančių natūralių spalvų. Tad geriausia naudoti uždarą, IP44 apsaugos klasės šviestuvą, apsaugotą nuo vandens poveikio su halogeninėmis 12V įtampos lemputėmis.

Valgomajame stalą geriau apšviesti atskirai. Tam tinkamiausiais žemai nuleistas (60-80 cm nuo stalo) šviestuvas. Virtuvėje sukurti neįprastą apšvietimą gali padėti mažos lemputės, įmontuotos pakabinamų spintelių apačioje.

Miegamajame patartina naudoti šviesos reguliatorių, o šviesos šaltinius geriausia įstatyti virš vienos ar iš abiejų lovos pusių. Tačiau svetainė turėtų būti šeimos išradingumo rodiklis. Galima panaudoti stalinius šviestuvus bei toršerus, kurie padeda sukurti jaukią aplinką, tačiau tuo pačiu sutaupo daug elektros energijos, nes rečiau naudojamas bendras apšvietimas.

Svarbu išnaudotiesamą šviesą

Anot kitos apšvietimo įmonės projektų vadovo Simo Rinkevičiaus, norint išgauti kuo patrauklesnį rezultatą reikia dėmesį kreipti ne į šviestuvų pasirinkimą, bet į tinkamą esamos šviesos panaudojimą. Taip galima sutaupyti net kelis kartus.

„Šviesos pagalba galima erdvę praplėsti, paaukštinti, vizualiai nutolinti kurią nors sieną. Galima kaip tik sumažinti tą pačią erdvę. Jungiklio paspaudimu galima visiškai transformuoti patapą, sukurti visai kitą atmosferą. Jeigu patalpoje norite sukurti skirtingą nuotaiką, prireiks ir skirtingos šviesos. Jei jūs turite vieną šviestuvą viduryje kambario, jokių scenarijų jūs neturite. Ar įjungsite tame šviestuve dvi lemputes ar vieną, scenarijus nepasikeis“, – pasakojo S.Rinkevičius.

Kaip pavyzdį specialistas įvardijo vonią: „Vienos šviesos reikia kai jūs ryte ateinate praustis, ir norite greičiau atsibusti. Visai kitokios jei naktį užsinorėjote į tualetą. Jei skutatės arba darotės makiažą, reikia geros bendros šviesos ant veido (o ne ant veidrodžio, kaip kartais išgirstu iš klientų).“

Kaip patikino minėtos firmos projektų vadovas, žmogaus regėjimas visų pirma pastebi vertikalius, o ne horizontalius paviršius, tad būtina labiausiai apšviesti sienas, o ne grindis. Svarbu nepamiršti ir tinkamai apšviesti lubas. Patalpa neapšviestomis lubomis atrodys niūresnė, tamsesnė nei apšviestomis.

„Akinimas – taip pat labai svarbus apšvietime, jis trukdo regėjimui. Kaip žmogus sako: ši lempa labai ryškiai šviečia, vertimas į profesionalų kalbą skamba taip: mane akina. Kas įdomiausia, dauguma žmonių priima tai kaip privalumą, nors tai yra akivaizdus trūkumas. Teisingai parinkus šviestuvus ir juos išdėsčius akinimą galima sumažinti“, – patarimų negailėjo S. Rinkevičius.