Paskelbta

Lietuvos studentės sukurtą šviestuvą gamins Italai

šviestuvaiLietuviško dizaino idėja išplaukė į tarptautinio verslo vandenis – italų kompanija STATUS, sudariusi licencinę sutartį dėl Vilniaus dailės akademijos studentės Živilės Lukšytės sukurto šviestuvo dizaino, pradėjo masinę „Light Stick“ pavadinto šviestuvo gamybą. Šis šviestuvas yra įtrauktas į kompanijos gaminių katalogą ir potencialiems pirkėjams buvo pristatytas neseniai pasibaigusioje Milano baldų parodoje.

„Tai pirmas toks projektas, kai produkto dizaino katedros studento darbas buvo komercializuotas ir užsienio kompanijos paverstas masinės gamybos produktu. Kartu tai puikus pavyzdys, patvirtinantis, kad lietuviškas dizainas turi ne tik teorines, bet ir praktines perspektyvas tarptautinėje rinkoje“, – sako projektą koordinavusio Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino inovacijų centro (DIC) direktorius Marius Urbanavičius.

Anot dizaino kūrėjos Živilės Lukšaitės, „Light stick“ idėjai išvystyti prireikė natūraliai projektui skirto vieno studijų semestro – keletos mėnesių: „Pradžių pradžioje instinktyviu atspirties tašku tapo vaza, į stalą besiremianti kampu, arba paprasčiau įvardijant – vilkelis pasyvioje padėtyje. Tai lėmė šviestuvo dinamikos ypatybę, o visuma evoliucionavo į minimalistinį ir racionalų sprendimą.“

Funkcijos ir raiškos pusiausvyra, paprastumas patraukė Milano parodos lankytojų ir dabartinių gamintojų dėmesį, nors buvo juntamos draugų, kolegų, šeimos simpatijos ir prieš visa tai. Džiugu, kad „Light stick“ sudomino žmones, gavo galimybę egzistuoti rinkoje, nes jį projektavau kruopščiai ir su malonumu, ir matau jį kaip dovaną vartotojams, kuriems ant stalo trūksta akcento, įdomesnio, prašmatnesnio šviestuvo.

„Dizaino inovacijų centras pakaustė teisiniais, finansiniais, komunikaciniais aspektais ir galiausiai į pasaulį išleido STATUS“, – pasakoja studentė.

„Šviestuvo koncepcijas produkto dizaino studentai kuria kasmet, tačiau tais metais pirmą kartą septyni mūsų studentų darbai buvo pristatyti Milano parodos „Euroluce“ ekspozicijoje. „Light Stick“ šviestuvas tuomet sulaukė net trijų kompanijų atstovų susidomėjimo“, – sakė Ž.Lukšytės darbo vadovas, VDA produkto dizaino katedros dėstytojas Povilas Juškaitis.

Po šios parodos DIC užmezgė kontaktus su kompanijomis, galinčiomis tapti potencialiais šių dizaino projektų pirkėjais. Po derybų su apšvietimo sprendimus rinkai siūlančia kompanija STATUS, tarp jos ir VDA buvo sudaryta ilgalaikė bendradarbiavimo sutartis. Joje numatyta, kad atlygis VDA sudarys tam tikrą procentą nuo „Light stick“ pardavimų.

VDA šiame sandoryje, kuris nėra tipinis Lietuvoje, konsultavo advokatų kontora. Teisininkės Indrės Burbulytės nuomone, šis šviestuvo dizaino sandoris išsiskiria tuo, kad Lietuvoje nėra sukaupta komercinės teisės praktikos, kai Lietuvos aukštajai mokyklai priklausanti intelektinė nuosavybė yra komercializuojama, ir yra puikus pavyzdys, kaip mūsų šalies aukštosios mokyklos ir jų kūrėjai gali būti sėkmingi tarptautinėse rinkose.